Łuków

Rajd Jana Kołkowicza w gminie Trzebieszów

Region Sob. 11.06.2022 23:53:07
11
cze 2022

W sobotę, 11 czerwca do gminy Trzebieszów przybyli uczestnicy rajdu motocyklowego Duktu Jana Kołkowicza a także rajdu rowerowego. Rajd rozpoczął się od miejscowości Wólka Konopna, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający akcję odbicia zatrzymanych mieszkańców okolicznych sołectw przez służby UB i NKWD.


- Następnie uczestnicy rajdu udali się na cmentarz parafialny w Trzebieszowie na grób podporucznika Antoniego Dołęgi, najdłużej ukrywającego się żołnierza niezłomnego w Polsce oraz pod zbiorową mogiłę żołnierzy AK. Kolejnym przystankiem był Pomnik Krąg Mitropa w Szaniawach – mówi Mirosław Szekalis Wójt Gminy Trzebieszów.
- Tereny przez które wiedzie trasa rajdu zasłużyły się dla Polski. Mieszka tutaj ludność patriotyczna, która zawsze walczyła z każdym wrogiem - okupantem niemieckim i sowieckim. Ci ludzie ponosili straty na zdrowiu a często tracili życie - mówi Tadeusz Brzozowski ze Światowego Związku Żołnierzy AK Koła w Trzebieszowie. - Ten rajd jest to taki hołd i upamiętnienie Ich. Oni walczyli o naszą wolność, o pomyślność naszego narodu tutaj w tym miejscu. Każdy z tych ludzi czy ten który walczył z bronią czy ten, który pomagał się ukrywać, leczył, dawał wyżywienie i schronienie. Ten też wniósł wkład w odzyskanie naszej wolności Ojczyzny – dodaje Tadeusz Brzozowski.
Wśród uczestników rajdu jest m.in. Leszek Lech z Warszawy. - Moja rodzina stąd pochodzi i dlatego tutaj przyjechałem. Razem z kolegami uczestniczę w rajdach motocyklowych na terenie całej Europy. W sierpniu jedziemy do Normandii - krainy historycznej i geograficznej w północnej Francji. Będzie to Międzynarodowy Motocyklowy Rajd „Śladami gąsienic Pierwszej Dywizji Pancernej gen. Maczka”.

Uczestnicy Podlaskiego Duktu Jana Kołkowicza z Szaniaw pojechali do Polskowoli w gminie Kąkolewnica. Tam uczcili pamięć ks. Lucjana Niedzielaka. W niedzielę 12 czerwca przyjadą na uroczystości do Uroczyska Baran w Kąkolewnicy.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.