Międzyrzec Podlaski

Na Alei Katyńskiej

Region Sob. 18.09.2021 09:15:11
18
wrz 2021

Na Alei Katyńskiej wśród Dębów Pamięci odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę zbrodni katyńskiej i 82. rocznicę napaści Rosji na Polskę. 17 września pod tablicą upamiętniającą 12 rodaków został zapalony znicz i odbył się Apel Poległych. Został też przedstawiony rys historyczny wydarzeń sprzed lat opracowany przez Szczepana Kalinowskiego - wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim.

- Kłamstwo katyńskie ciągle trwa. Robimy wszystko, żeby sprostować ten fakt dezinformacji historycznej. Ta nasza aleja, dęby i tabliczki imienne poświęcone tym, którzy zginęli w Katyniu mają nam pomóc, szczególnie młodzieży zapoznać się z tą historią, nieznaną i wypaczaną przez lata – mówi Adam Szulik - sekretarz TPN.

Na Alei Katyńskiej od 2010 roku rośnie 12 Dębów Pamięci. Upamiętniają 12 rodaków, mieszkańców Międzyrzeca i okolic zamordowanych przez Rosjan w 1940 roku. Każdego roku 17 września z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Nauk odbywają się tu uroczystości upamiętniające zbrodnie katyńskie i napaść Rosji na Polskę. Tym razem na Aleję Katyńską przybyły poczty sztandarowe ze szkół z miasta i gminy Międzyrzec, a także Elżbieta Dedelis - sekretarz Urzędu Miasta Międzyrzec, Robert Cyblski - Komendant Komisariatu Policji w Międzyrzecu, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie i przedstawiciele TPN na czele z Prezesem Andrzejem Kurendą.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.