Międzyrzec Podlaski

Dzień Batalionów Chłopskich w Tłuśćcu

Region Pon. 13.09.2021 14:55:09
13
wrz 2021

12 września 2004 r. w Tłuśćcu został odsłonięty pomnik w Hołdzie Żołnierzom Batalionów Chłopskich walczącym o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1940-1945. Uroczystość upamiętniająca żołnierzy BCH odbyła się w minioną niedzielę (12 września).

Głównym punktem uroczystości była Eucharystia w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych żołnierzy Batalionów Chłopskich i ich rodzin.
Mszę św. odprawił ks. Daniel Struczyk – wikariusz parafii św. Józefa w Międzyrzecu Podlaskim.

Ta modlitwa w intencji żołnierzy BCH to jest nasz wkład w kultywowanie pięknego dzieła, jakim jest służba naszej Ojczyźnie. Dziś nie musimy walczyć zbrojnie o swoją Niepodległość ale musimy walczyć o normalność - mówił ks. Daniel Struczyk.

Po Mszy św. zostały złożone kwiaty i dobyła się wieczornica pamięci żołnierzy BCH w Tłuśćcu. Okolicznościową prezentację o oddziałach BCH z Tłuśćca przygotowała Elżbieta Baj. Schola Niezapominajki z Żabiec pod kierunkiem Bożeny Wawryniuk wykonała utwory patriotyczne. Wystąpił również zespół ludowy Sami Swoi.
My jeszcze pamiętamy tych żołnierzy. Oni tu żyli wśród nas, opowiadali nam różne historie wojenne, przekazywali nam swoje przeżycia. Dlatego ta pamięć jest żywa - mówi Czesław Węgrzyniak sołtys wsi Tłuściec.

Mój ojciec Józef Narojek był żołnierzem podziemia. Jako młody chłopak był przez Niemców skierowany do robót publicznych w Lublinie - mówi Zenon Narojek. W Lublinie pracował w grupach kolejowych, które przygotowywały grunt pod Majdanek. Ojciec uciekł stamtąd i cały czas przebywał w Tłuśćcu u swojej ciotki u państwa Kalinków. Trzy miesiące przed końcem wojny został złapany i osadzony w obozie na Majdanku. Tam pracował przy najbrudniejszej robocie. Był przy transporcie zwłok do pieców. Po zakończonej wojnie piechotą wrócił z Lublina do domu. Ojciec zmarł w 2011 roku. Miał 82 lata – wspomina Zenon Narojek.

Tluściec jest wyjątkową miejscowością, bo tu mieszkają wyjątkowi ludzie z wielką pasją do działalności społecznej. Tak było od zawsze. Podczas II wojny światowej tutaj funkcjonowały dwa oddziały Batalionów Chłopskich. Tutaj w tym miejscu obchodzimy dzień Batalionów Chłopskich. Jest to związane z rokiem BCH w powiecie bialskim – mówi Krzysztof Adamowicz Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski.

17 lat temu 12 września 2004 r. odsłonięto tutaj kamień i tablicę upamiętniającą żołnierzy BCH. Dzisiaj złożyliśmy zobowiązanie, że będziemy pamiętali o naszych lokalnych bohaterach i będziemy opiekowali się pomnikiem przy bibliotece w Tłuśćcu – mówi Elżbieta Demczuk dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Tłuśćcu. Uroczystość zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu z siedzibą w Wysokim wraz z filią biblioteki w Tłuśćcu oraz miejscową szkołą podstawową. POSŁUCHAJ

SK [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.